ІТ-олімпіада

Прийміть участь в заочній
ІТ-олімпіаді та отримайте
можливість навчання без
вступних екзаменів

у Вінницькій ІТ-Академії

Iнформацiя

Відповіді надсилайте на e-mail: ita.in.ua@gmail.com

Призери олімпіади – отримують до 50% знижку на навчання в ІТ-Академії
із можливістю укладання контракту на роботу програмістом на 3 роки.

Іногородній учасник з найкращою роботою - забезпечується безкоштовним
проживанням на період навчання в ІТ-Академії.

Переможець отримує право безоплатного навчання в ІТ-Академії із можливістю укладання контракту на роботу програмістом на 5 років.

Розв’яжіть якомога більшу кількість задач:

Старовинна скриня

В скрині лежать плахти, корзно, намітки, хологуні, сорочки з вишитими пазушками.

Що лежить в скрині?

“Конкурс капiтанiв”

Продовжте фрази капітанів команд КВК:

  • Що ти вискочив на сцену, як...
  • А ти робиш, як...
  • Чого ти скривився, як...
  • Бо твій капелюх личить тобі, як...
  • Чого ти прилип, як...
  • Дійсно, чого це ми гриземся, як...

Два яйця

Влітку студент ІТ-Академії на ім’я Іта відпочивав у бабусі в селі. Одного разу бабуся принесла повний кошик різних яєць. Іта взяв в руки два яйця, гусяче і куряче, і почав їх розглядати. Яйця майже однакової форми, але різні за розмірами. Товщину шкаралупи обох яєць можна вважати однаковою. Цікаво, яка вага шкаралупи кожного з них? Не розбиваючи яєць Іта визначив цю вагу. Які вимірювання, зважування та обчислення зробив при цьому.

Які вимірювання, зважування та обчислення зробив при цьому Іта?

Три мудреці

Якось три викладачі ІТ-Академії відпочивали в саду та й заснули. Садівник вирішив пожартувати над ними та й вимастив їхні обличчя вугіллям. Прокинувшись і поглянувши один на одного, викладачі почали сміятись, тому що кожному з них здавалося, що двоє інших сміються один з одного. Раптом один з викладачів припинив сміятися, оскільки він зрозумів, що його власне обличчя також вимащене.

Як він міркував?

Щирий друг

У студента Іта двадцять вісім одногрупників в ІТ-Академії. У всіх двадцяти восьми різна кількість друзів в цій групі.

Скільки друзів у Іта?

Дивне число

Іта записав десяткове натуральне число, яке закінчується цифрою 6. Потім, закресливши останню цифру 6 і дописавши цю цифру 6 перед тими, що залишилися, він отримав число, яке в чотири рази більше від початкового.

Яке число спочатку записав Іта?

Хто? Який? Де?

Іта, Тарас і Данило брали участь у олімпіадах з математики, фізики і програмування в Києві, Вінниці і Львові. Іта не був у Києві, Тарас - у Вінниці. Той, хто був у Києві, брав участь в олімпіаді не з фізики, а хто був у Вінниці - не з програмування. Тарас не брав участь в олімпіаді з математики.

В олімпіаді з якого предмета і в якому місті брав участь кожен?

В полоні у піратів

Іта та Віта попали у полон до піратів. Вони розуміли, що врятуватись можна тільки позбувшись від них. І вони запропонували їм таку гру. Всі стають в коло і кожного четвертого викидають за борт. Гра продовжується до тих пір, поки на кораблі не залишиться дві людини.

Запропонуйте свій алгоритм, користуючись, яким Іта і Віта, могли б безпомилково вибрати собі місце в колі при заданій кількості піратів (оформіть алгоритм у вигляді блок-схеми).

Загадка комп’ютерного фокусника

Один комп’ютерний фокусник виділив на вінчестері 15 сегментів і для кожного сегмента установив пароль. Деякі паролі він розміщував за межами своїх сегментів. Із цих паролів він створив новий - 16-й сегмент і для нього встановив новий пароль.

Де має знаходитись цей пароль, в 16-му сегменті, чи поза ним?

Дивна команда

В експедицію в одну із галактик потрібно відібрати 6 спеціалістів із 8 претендентів - Курки, Лисиці, Зайця, Вовка, Ведмедя, Їжака, Білки, Півня. Обов’язки астронома можуть виконувати Вовк і Півень, штурмана – Лисиця і Ведмідь, повара – ведмідь і Вовк, лікаря – Курка і Їжак, електронщика – Заєць і Їжак, програміста – Заєць і Білка. Виявилось, що Ведмідь не поїде без Лисиці, Їжак без Білки і без Зайця, Заєць не хоче їхати разом з Вовком, а Курка з Лисицею.

Кого взяти в експедицію?

Ключ до шифру

Для виходу із віртуальної реальності, комп’ютер вимагає команду виходу. Ця команда зашифрована за допомогою магічного квадрата третього порядку. Цифри цього квадрата, починаючи з лівого верхнього кута, в порядку зліва направо, вказують на послідовність букв із зашифрованого повідомлення: ОЙУМДЧОХО.

Складіть алгоритм для дешифровки даного повідомлення.

Ледащик

...За тридев’ять земель жив-був Ледащик. Таке ім’я він отримав, бо не брався за холодну воду. Зате іншим любив надавати книшів. А пихатий був такий, мов води в рот набрав. Коли ж щось обіцяв, то виконував тільки тоді, як рак на горі свисне...”

Складіть таке ж оповідання, використовуючи синонімічні фразеологізми.

Задача Рамсея

В обласній олімпіаді з математики брала участь команда ІТ-Академії у складі шести студентів, серед яких був і Іта. Побачивши команду він сказав: - Друзі! Склад нашої команди нагадує мені умови відомої задачі Рамсея, в якій треба довести, що серед будь-яких 6 осіб завжди знайдуться або троє попарно знайомих, або троє незнайомих один з одним...

Доведiть це.

Ситуацiя з приватизацією

Всі міста країни, крім столиці розташовані вздовж шосе. Зі столиці в кожне місто веде пряма дорога. Дві компанії бажають привати-зувати дороги і ділянки шосе таким чином, щоб кожна компанія могла проїхати з будь-якого міста в інше лише своїми дорогами.

Чи зможуть вони це зробити при будь-якій кількості міст, більшій за одиницю?

Цікава ситуація

Іта відомо, що:
а) серед людей, що мають комп’ютери, є такі, які не є програмістами;
б) люди, які щодня працюють на комп’ютері, але не є програмістами, не мають комп’ютера.

Питання: чи всі власники комп’ютерів програмують на комп’ютері?

Розумний студент іт-академії

Іта купив у магазині 3 альбоми, кілька зошитів вартістю 30 коп. кожен, і 6 олівців. Продавець виписала чек на суму 2 грн. 20 коп. - Ви помилилися, - сказав Іта, коли побачив чек. Перевірка показала, що він був правий.

Як, не зробивши обчислень, Іта помітив помилку?

“Кмітливий” двійочник

У тексті до кожного питання є п’ять варіантів відповідей. Відмінник відповідає на всі питання правильно. Коли двійочнику вдається списати, він відповідає правильно, а в іншому випадку наздогад.Причому тільки на одну п’яту частину несписаних питань він відповідає правильно. За рік двійочник правильно відповів на половину питань.

Яку частину відповідей йому вдалося списати?

Збирач податків

Подорожуючи віртуальною реальністю, Іта попав у полон до одного багдадського збирача податків. Той пообіцяв відпустити його, якщо він допоможе йому взнати кількість монет у хитрих Алі і Магомета. У Алі стільки монет, що їхня кількість записується тризначним числом, у якого перша і остання цифри відрізняються. А кількість монет у Магомета записується тими ж цифрами, тільки в зворотному порядку. Відомо, що остання цифра різниці дорівнює трьом.

Яка кількість монет у кожного?

Загадка великих чисел

Один вінницький успішний бізнесмен, відкрив в банку новий рахунок, поклавши на нього певну суму грошей Х, яка представляється цілим числом гривень; його другий вклад Y також склав ціле число гривень. Величина кожного наступного його вкладу дорівнювала сумі двох попередніх (тобто, сума його вкладів представляла узагальнену послідовність чисел Фібоначі). Двадцятий вклад бізнесмена склав рівно 1 млн. гривень.

Як визначити суми його перших двох вкладів?

Загадкова хвороба

Одного разу Іта захворів, але лікар ніяк не міг встановити діагноз. Йому були відомі два симптоми S1 (не їсть) та S2 (плаче) двох хвороб Іта: Х1 (закохався) та Х2 (хоче автомобіль) при чому: 1) при Х2 є S1; 2) при Х1 і відсутності Х2 є S2 ; 3) при Х2 і відсутності Х1 немає S2 ; 4) при S1 або S2 є принаймні Х1 або Х2.

Складіть логічне рівняння, яке дозволить по “значенням” ознак (“є” і ”немає”) визначити “значення” хвороб.

Взаєморозуміння

В ІТ-Акдемії студенти між собою розмовляють на своєрідній мові. На початку кожного слова повторяється одна і та ж буква, якщо вона приголосна.

Складіть алгоритм для кишенькового перекладача мови студентів ІТ-Академії на українську мову.

Планета квадрат

На планеті “Квадрат-9” є 9 клітинкових держав, розташованих у вигляді квадрата 3х3. В кожній державі свій відлік часу, і їхні годинники показують від 1 до 4 одиниць. Тому на планеті хаос.

Розробіть алгоритм, який допоможе встановити один час у всіх державах, який дорівнює одиниці. Годинники можна переводити на одну одиницю вперед або назад одночасно у всіх державах, розташованих на одній вертикалі чи горизонталі.